1 Běda zemi okřídlených cvrčků, která je za řekami Kúše,
- Izajášovo proroctví se obrací k zemi Kúš.
- n.: při; h.: z druhé strany;
- dle ČSP Kúš: tj. Núbie čili stará Etiopie (dnešní je více na JV;
- Jde údajně o oblast pod Egyptem, kde se dnes nachází Súdán (a Jižní Súdán) a Etiopie. K Jižnímu Súdánu mám zvláštní vztah (více na stránkách Spolku pro Jižní Súdán – odkaz je na domovské straně těchto stránek.
- Řeky Kúše mohou být obrovskými bažiny Nilu – v Jižním Súdánu se Nil rozlévá do tisíců ramen s mokřady. Jde údajně o největší mokřinu světa.
- Prorok nezačíná dobře – Boží běda samozřejmě nemůže znamenat nic dobrého.
- Okřídlení (nebo cvrčící) cvrčci mohou být buď kobylkami nebo může jít o charakteristiku země bohaté na hmyz, pulzující životem za zvuků tisíců různých druhů hmyzu.
2 která posílá posly po moři, i v plavidlech z papyru po hladině vod. Jděte, rychlí poslové, k národu (vysokých postav a hladké pleti,) k lidu obávanému (široko daleko,) národu mocnému a pošlapávajícímu, jehož zemi rozdělují řeky.
- Může znamenat prostě Nil.
- h.: nádobách
- h.: vytaženému (možná také: táhnoucímu do boje) a vyleštěnému (kůže ? [tj. holících se, na rozdíl od Semitů)
- n~: neznámého jazyka; $; h. qav qav;
- n.~: dobyvačnému;
- n.: odplavují; (HL);
- Jak je dále Kúš charakterizován? Ke komu Bůh posílá posly (se vzkazem)?
- posílá posly po moři, i v plavidlech z papyru po hladině vod: námořní zdatnost včetně schopnosti stavět vlastní lodě.
- národ vysokých postav: Jihosúdánci takoví jsou – jde o nejvyšší lidi na světě (tato mladá země má svůj vlastní basketbalový tým – dle wiki byl založen 2011 (rok vzniku Jižního Súdánu) a členem FIBA se stala v prosinci 2013. Přezdívá se jim Bright Stars. Zúčastnili se turnaje AfroBasket 2021 a mistrovství světa FIBA 2023 a letních olympijských her 2024.) O jejich výšce lze nalézt řadu videí.
- národ hladké pleti,: Jihosúdánci jsou vysocí, velmi tmaví (jsou jedni z nejtmavějších Afroameričanů) a jejich pleť je zcela hladká a bez chloupků. (Chloupky na rukách jsou při našich návštěvách dětmi často s údivem pozorovány).
- lid obávaný široko daleko: Jihosúdánci jsou velcí bojovníci. Během občanské války za nezávislost (SPLA úspěšně bojovala proti mnohem silnějšímu muslimskému severu ve válkách Aňaňa 1 a 2 letech 1955–1972 a 1983–2005).
- národu mocnému a pošlapávajícímu: Historicky šlo o mocnou agresivní říši.
- jehož zemi rozdělují řeky: Jak jsme již zmínili, zemi rozdělují četna ramena Nilu
- Můj pohled samozřejmě není nezávislý, ale přijde mi, že by o Jihosúdánce jít mohlo. Historie jejich národa je pozoruhodná po mnoha stránkách. Např. jejich příklon ke křesťanství během občanské války je mimořádně zajímavý.
3 Všichni obyvatelé světa a vy, kteří bydlíte na zemi, když pozdvihnou na horách korouhev, hleďte, a když budou troubit na beraní roh, slyšte!
- Lidé (zřejmě všichni) mají zpozornět, když se na horách ozývají válečné signály.
4 Neboť toto mi řekl Hospodin: Pokojně budu hledět ze svého sídla jako třpytivý žár nad světlem slunce, jako oblak rosy v žáru žně.
- zde básnicky ve významu: deště;
- var.: v den; [déšť může být obrazem požehnání a obliby nebo – jako zde – obrazem hrozby pohromou (zničení úrody deštěm těsně před sklizní!
- Dost nesrozumitelné: Hospodin si pochvaluje, že se má v nebi dobře? Že je nad věcí? Že pozoruje lidské hemžení a vyčkává?
- Co je třpytivý žár nad světlem (slunce)? Mihotání horkého vzduchu v žáru? Odraz nad asfaltovou vozovkou tvořící zdání zrcadla? Fata morgana na poušti?
- Bůh se k tomuto žáru přirovnává – chce říci, že Jeho přítomnost je nenápadná, ale zjevná?
- Dále se Nejvyšší přirovnává k oblaku rosy v žáru žně. Nikdo neví, odkud se rosa ve vedru vzala, ale je tady. A je osvěžující a příjemná.
5 Protože ještě před sklizní, když odkvete květ a trpký hrozen zraje a stane se zralým ovocem, se odříznou jalové výhonky vinařskými noži a úponky se odlomí a odstraní.
- Odřezávání jalových výhonků v rámci kultivace vinice nemůže znamenat nic jiného, než likvidaci odmítavých a hříšných národů.
- Napomůže to tomu, že ovoce může dozrát – réva nemarní živiny na neplodné výhonky.
- Snad tedy ve smyslu: Když jsou odstraněny jalové národy, otvírá se životní prostor pro ty z Božího pohledu plodné.
- Jsou Kúšijci těmi jalovými výhonky, které ubírají živiny Izraelcům?
- Trpký hrozen zraje a stane se zralým ovocem: Když trpký hrozen dozraje, zřejmě zůstane trpkým? Tím trpkým hroznem a pak zralým (ale trpkým) ovocem je Izrael? Tedy ve smyslu – ostatní národy mu musejí udělat místo, ale ani to bohužel nepomůže tomu, aby Izrael vyprodukoval něco dobrého?
6 Budou zanechány společně dravému ptactvu z hor a zemské zvěři; stráví na tom léto dravé ptactvo a všechna zemská zvěř na tom přezimuje.
- n.: stráví čas žní;
- Zřejmě budou zanechány ty plody, to ovoce, které dozraje (ale zůstane trpkým).
- To, že bude mít možnost dozrát, mu k ničemu nebude – bude totiž spaseno divokou zvěří a ptáky. Nepřinese tedy žádný užitek pro své majitele.
- Celkově tedy snad: Izrael Bohu nedělá radost. Místo, aby byl žádoucím chutným ovocem, je kyselý a nepoživatelný. Ani to, že mu Bůh zjednal životní prostor, jeho chutnost nezlepšilo. Proto jej Hospodin vydá napospas kde komu – různým agresorům a ničitelům.
7 V té době bude přinesen dar úcty Hospodinu zástupů od lidu vysokých postav a hladké pleti, od lidu obávaného široko daleko, národa mocného a pošlapávajícího, jehož zemi rozdělují řeky, k místu přebývání jména Hospodina zástupů, hoře Sijónu.
- V jaké době? Možná v době, kdy Izrael bude jako kyselý plod pleněn kde kým. Tehdy se stane, že Kúšijci (nemůže jít o nikoho jiného – jsou uvedeny všechny jejich výše vyjmenované charakteristiky) přinesou Hospodinu dar úcty. To nemůže znamenat nic jiného, než obrácení se tohoto národa k Bohu. (Jiho)Súdánci se tedy obrátí k Hospodinu.
- Vyhledají Boha tam, kde přebývá – tedy u Izraelců nebo spíše v pozdější době u křesťanů.
- Obrácení Jihosúdánců ke Kristu ve 20. století bylo mocným a svrchovaným Božím jednáním. Lze se o něm dočíst v zpravodaj našeho Spolku pro Jižní Súdán z ledna 2023 (https://spolekjiznisudan.cz/2023/02/02/1063397/).